Wyświetlanie 1–16 z 29 wyników
Obecnierowery gravelowe (szutrowe) są prawdziwą rewolucją na rynku rowerowym, ponieważ łączą cechy różnych rodzajów rowerów, takich jak szosowe, górskie i turystyczne. To stosunkowo nowa, ale szybko zyskująca coraz większą popularność odmiana roweru zaprojektowana z myślą o pokonywaniu mniej utwardzonych powierzchni takich jak np. żwir, szuter, drogi gruntowe czy leśne ścieżki. Są dobrym wyborem dla rowerzystów szukających większego komfortu jazdy, dużych prędkości oraz możliwości pokonywania różnego rodzaju terenu.
W porównaniu do innych typów rowerów geometria rowerów gravelowych (szutrowych) została zaprojektowana w taki sposób, aby możliwa była komfortowa jazda zarówno na asfalcie, jak i na szutrowych drogach czy nierównych szlakach. Dlatego w tym typie jednośladów rozstaw osi jest zwykle dłuższy niż w rowerach szosowych, co zapewnia lepszą stabilność na nierównych nawierzchniach. Poprawia to kontrolę nad rowerem, zmniejszając ryzyko osunięcia na trudnym terenie.
Opony do rowerów gravelowych są szersze, dzięki czemu oferują lepszą amortyzację i przyczepność na trudnym terenie. Zazwyczaj mają od 35 do
50 mm szerokości zależnie od potrzeb rowerzysty. Opony oraz ich bieżnik należy dostosować do nawierzchni, wtedy przejażdżka będzie jeszcze bardziej komfortowa.
Ze względu na różnorodność nawierzchni, do jakich przeznaczony jest rower szutrowy, rama musi łączyć cechy takie jak lekkość, sztywność, komfort oraz odporność na uszkodzenia. Wszystkie te cechy spełnia aluminium, które zapewnia doskonały balans między wagą a wytrzymałością, a w dodatku jest stosunkowo tanie i odporne na korozję. To jednak sztywność aluminium sprawia, że jest ono doskonałym materiałem do wykonania ramy roweru gravelowego. Również ultralekkie włókno węglowe będzie dobre, oferując doskonały stosunek sztywności do wagi i tłumiąc wibracje wpływające na komfort jazdy.
Rower gravelowy to wszechstronny wybór, który sprawdzi się w różnych warunkach, zarówno na drogach asfaltowych, jak i terenach nieutwardzonych. Łączy cechy rowerów górskich i szosowych, co czyni go uniwersalnym wyborem dla wielu grup cyklistów. Dlatego ten typ roweru jest często rekomendowany:
rowerzystom szukającym przygód w terenie – pozwala na emocjonującą jazdę po szutrowych drogach i ścieżkach, dzięki geometrii charakterystycznej dla roweru górskiego.